Skip to content

60 Westcott AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1995

Last Sale Price
$2,525,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block221.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningBC
Sq Footage5,001
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$950,900
41%
Improvement Value:$1,368,100
59%
Total Assessment$2,319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,994-1.1%
2024$35,375-3.6%
2023$36,701+1.3%
2022$36,220+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,525,000
Sq Ft5,001DeedBook 19469, Page 1795Recorded8/28/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$2,073,750
DeedBook 14055, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1995