Skip to content

1 Forest DriveWaretown, NJ 08758

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2010

Property Information

Block229
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,430
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
36%
Improvement Value:$188,800
64%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,433+14.5%
2024$3,870+8.7%
2023$3,560+1.3%
2022$3,514+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 5510, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1970