Skip to content

35 Bayview DriveWaretown, NJ 08758

Built 1950

Last Sale Price
$191,250
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block239
Lot30.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,802
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
54%
Improvement Value:$254,700
46%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+8.6%
2024$7,666+8.7%
2023$7,052+1.3%
2022$6,960+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,250
Sq Ft1,802DeedBook 17897, Page 1618Recorded5/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950