Skip to content

38 Bayview DriveWaretown, NJ 08758

Built 1950

Last Sale Date
Apr 7, 2069

Property Information

Block239
Lot37.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,800
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,400
55%
Improvement Value:$294,300
45%
Total Assessment$653,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,864+3.1%
2024$9,564+8.7%
2023$8,798+1.3%
2022$8,683+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950