Skip to content

26 Bayview DriveWaretown, NJ 08758

Built 1961

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block239
Lot39.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,427
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
59%
Improvement Value:$207,500
41%
Total Assessment$504,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613+1.8%
2024$7,480+8.7%
2023$6,881+1.3%
2022$6,791+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10561, Page 119

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4862, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1961