Skip to content

18 Bayview DriveWaretown, NJ 08758

Built 1971

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block239
Lot39.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,797
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,000
52%
Improvement Value:$294,300
48%
Total Assessment$615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+6.0%
2024$8,525+8.7%
2023$7,843+1.3%
2022$7,740+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,797DeedBook 17558, Page 94Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 10203, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1971