Skip to content

103 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 2023

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block239
Lot45.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17.5
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
44%
Improvement Value:$371,800
56%
Total Assessment$668,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,092+99.1%
2024$5,069+8.7%
2023$4,663+1.3%
2022$4,602+2.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 19176, Page 1465Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 11553, Page 56

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4945, Page 800