Skip to content

15 Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block239
Lot65.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage3,144
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,700
63%
Improvement Value:$175,600
37%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,218+2.8%
2024$7,020+8.7%
2023$6,458+1.3%
2022$6,373+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,186DeedBook 17466, Page 1968Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5674, Page 210

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5565, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1964