Skip to content

100 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 1973

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 23, 2009

Property Information

Block240
Lot14.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage888
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
45%
Improvement Value:$136,400
55%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+12.2%
2024$3,336+8.7%
2023$3,069+1.3%
2022$3,029+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14372, Page 1462

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$22,900
DeedBook 3261, Page 790