Skip to content

98 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block240
Lot14.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,222
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
41%
Improvement Value:$160,700
59%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,109+13.4%
2024$3,624+8.7%
2023$3,334+1.3%
2022$3,290+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,222DeedBook 20159, Page 776Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$29,870
DeedBook 5186, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1973