Skip to content

116 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 8, 2003

Property Information

Block240
Lot14.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage2,506
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
22%
Improvement Value:$414,800
78%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,802+7.5%
2024$7,256+9.0%
2023$6,655+1.4%
2022$6,564+15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 11426, Page 1421

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 11075, Page 1275

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10640, Page 480