Skip to content

80 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block240
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage720
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
45%
Improvement Value:$136,400
55%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+9.4%
2024$3,422+8.7%
2023$3,148+1.3%
2022$3,107+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957