Skip to content

436 Seventh StreetWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Jan 23, 2009

Property Information

Block241.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
38%
Improvement Value:$187,100
62%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+8.5%
2024$4,167+8.7%
2023$3,834+1.3%
2022$3,784+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 14196, Page 776

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5576, Page 897

Property Sale

Sale
$99,999
DeedBook 4833, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1989