Skip to content

27 Navajo DriveWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block241.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SFIG
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,404
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
35%
Improvement Value:$212,500
65%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,904+6.6%
2024$4,600+8.7%
2023$4,231+1.3%
2022$4,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 11507, Page 312

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5167, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1989