Skip to content

443 Seventh StreetWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 22, 1990

Property Information

Block241.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,176
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
44%
Improvement Value:$147,200
56%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,994+0.7%
2024$3,968+8.7%
2023$3,650+1.3%
2022$3,602+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4842, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1990