Skip to content

5 Ojibwa CourtWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block241.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,500
36%
Improvement Value:$203,700
64%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,802+4.9%
2024$4,579+8.7%
2023$4,212+1.3%
2022$4,157+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 18104, Page 1522Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 13555, Page 1188

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5684, Page 123

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4760, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1989