Skip to content

1 Ojibwa CourtWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2023

Property Information

Block241.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
43%
Improvement Value:$155,800
57%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,124+4.4%
2024$3,951+8.7%
2023$3,635+1.3%
2022$3,587+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14203, Page 1086

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 11023, Page 1671

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4791, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1989