Skip to content

427 Seventh StreetWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block241.04
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,650
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
34%
Improvement Value:$224,800
66%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,112+5.4%
2024$4,848+8.7%
2023$4,460+1.3%
2022$4,401+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 16772, Page 1447Recorded6/16/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16548, Page 340Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16528, Page 1327Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$92,421
DeedBook 4868, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1989