Skip to content

441 Seventh StreetWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block241.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
30%
Improvement Value:$277,000
70%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+8.5%
2024$5,480+8.7%
2023$5,041+1.3%
2022$4,975+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,960DeedBook 17712, Page 15Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$156,698
DeedBook 4728, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1989