Skip to content

420 Cheyenne DriveWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block241.04
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
48%
Improvement Value:$122,400
52%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,552+6.1%
2024$3,347+8.7%
2023$3,079+1.3%
2022$3,039+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986