Skip to content

428 Cheyenne DriveWaretown, NJ 08758

Built 1987

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 6, 2004

Property Information

Block241.04
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,564
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
37%
Improvement Value:$212,200
63%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+4.9%
2024$4,853+8.7%
2023$4,464+1.3%
2022$4,406+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12391, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1987