Skip to content

4 Navajo DriveWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block241.04
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,750
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
30%
Improvement Value:$277,700
70%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+23.1%
2024$4,841+8.7%
2023$4,454+1.3%
2022$4,395+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,750DeedBook 19122, Page 1130Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5681, Page 302

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5054, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1988