Skip to content

24 Navajo DriveWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block241.04
Lot41.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,144
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
45%
Improvement Value:$181,700
55%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,981+3.5%
2024$4,811+8.7%
2023$4,426+1.3%
2022$4,368+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,144DeedBook 19063, Page 105Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5710, Page 47

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4774, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1989