Skip to content

28 Navajo DriveWaretown, NJ 08758

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block241.04
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,298
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
38%
Improvement Value:$183,100
62%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,483+4.3%
2024$4,300+8.7%
2023$3,956+1.3%
2022$3,904+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,298DeedBook 19987, Page 999Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,298DeedBook 17863, Page 1852Recorded4/22/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10831, Page 1118

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 10268, Page 1149

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4763, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1989