Skip to content

426 Third StreetWaretown, NJ 08758

Built 1987

Last Sale Date
May 31, 2011

Property Information

Block241.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
34%
Improvement Value:$231,900
66%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,310+10.7%
2024$4,795+8.7%
2023$4,411+1.3%
2022$4,353+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14903, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1987