Skip to content

441 Cheyenne DriveWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block241.05
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
34%
Improvement Value:$214,600
66%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+11.2%
2024$4,215+9.3%
2023$3,857+1.4%
2022$3,804+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5127, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1986