Skip to content

8 Hopi CourtWaretown, NJ 08758

Built 1970

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block241.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
36%
Improvement Value:$242,900
64%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,698+17.5%
2024$4,850+8.7%
2023$4,462+1.3%
2022$4,404+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,596DeedBook 19529, Page 648Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 17339, Page 365Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 10901, Page 1423

Property Built

Built

Year Built: 1970