Skip to content

2 Oneida AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block241.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
35%
Improvement Value:$231,100
65%
Total Assessment$353,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,340+19.8%
2024$4,458+11.3%
2023$4,005+1.3%
2022$3,952+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$228,500

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 17175, Page 484Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 10490, Page 436

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4878, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1971