Skip to content

9 Pohatcong AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block241.06
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
35%
Improvement Value:$209,100
65%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,603+15.4%
2024$3,987+9.3%
2023$3,648+1.4%
2022$3,597+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972