Skip to content

5 Pohatcong AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block241.06
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
38%
Improvement Value:$185,400
62%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,495+12.8%
2024$3,984+8.7%
2023$3,665+1.3%
2022$3,617+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000
Sq Ft1,308DeedBook 20138, Page 929Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14119, Page 820

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 12020, Page 1934

Property Built

Built

Year Built: 1972