Skip to content

16 Oneida AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1999

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block241.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage2,308
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
25%
Improvement Value:$337,700
75%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,816+8.9%
2024$6,258+8.7%
2023$5,757+1.3%
2022$5,682+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 16917, Page 207Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 13792, Page 140

Property Sale

Sale
$142,985
DeedBook 10041, Page 1103

Property Sale

Sale
$142,985
DeedBook 5697, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5641, Page 666