Skip to content

419 Third StreetWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2008

Property Information

Block241.07
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SFAG
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,128
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
41%
Improvement Value:$161,800
59%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,139+7.8%
2024$3,840+8.7%
2023$3,532+1.3%
2022$3,486+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4892, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1986