Skip to content

427 Third StreetWaretown, NJ 08758

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block241.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
34%
Improvement Value:$218,200
66%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+13.8%
2024$4,384+8.7%
2023$4,033+1.3%
2022$3,980+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,548DeedBook 18495, Page 631Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$222,400

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 16712, Page 1272Recorded4/18/2017

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12491, Page 1388

Property Built

Built

Year Built: 1986