Skip to content

423 Third StreetWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block241.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16
Description1SFAG
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
35%
Improvement Value:$206,000
65%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,806+9.2%
2024$4,400+8.7%
2023$4,047+1.3%
2022$3,994+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,560DeedBook 18729, Page 1140Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1986