Skip to content

325 Seminole AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block241.08
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class16.5
Description2SFAG
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,393
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
35%
Improvement Value:$231,600
65%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,351+11.8%
2024$4,788+8.7%
2023$4,404+1.3%
2022$4,347+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 16322, Page 616Recorded2/23/2016

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 4806, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1986