Skip to content

2 Point RoadWaretown, NJ 08758

Commercial

Last Sale Price
$7,500,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block241.12
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description2SMA
Dwellings1
ZoningBCWD
Sq Footage---
Acreage23.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,849,000
54%
Improvement Value:$3,291,700
46%
Total Assessment$7,140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,753+3.1%
2024$104,535+8.7%
2023$96,165+1.3%
2022$94,905+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$7,500,000
DeedBook 19002, Page 839

Property Sale

Sale
$7,500,000
DeedBook 19002, Page 839Recorded4/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$4,500,000
DeedBook 14711, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$3,168,000
DeedBook 12451, Page 1468

Property Sale

Sale
$1,988,000
DeedBook 11081, Page 731

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 5249, Page 277