Skip to content

105 Fourth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1966

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block251
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
51%
Improvement Value:$105,400
49%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,220+9.1%
2024$2,953+8.7%
2023$2,716+1.3%
2022$2,681+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 16906, Page 782Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 16950, Page 826Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 12345, Page 1906

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10126, Page 1001

Property Built

Built

Year Built: 1966