Skip to content

404 Fourth StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block257
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
41%
Improvement Value:$161,100
59%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+11.4%
2024$3,705+8.7%
2023$3,409+1.3%
2022$3,364+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,296DeedBook 18870, Page 282Recorded1/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1972