Skip to content

209 Fifth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block259
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage864
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
50%
Improvement Value:$123,000
50%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+10.5%
2024$3,352+8.7%
2023$3,084+1.3%
2022$3,043+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 15604, Page 208Recorded8/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972