Skip to content

113 Sixth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 22, 2006

Property Information

Block261
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
43%
Improvement Value:$143,200
57%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,791+5.7%
2024$3,587+8.7%
2023$3,300+1.3%
2022$3,256+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13431, Page 595

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5396, Page 105

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5159, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1964