Skip to content

304 Fifth StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block263
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
40%
Improvement Value:$166,700
60%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,213+13.0%
2024$3,728+8.7%
2023$3,430+1.3%
2022$3,385+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17094, Page 426Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 15821, Page 121Recorded6/6/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11731, Page 1316

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5374, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1972