Skip to content

100 Sixth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 1994

Property Information

Block270
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
40%
Improvement Value:$167,400
60%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,210+14.9%
2024$3,663+8.7%
2023$3,370+1.3%
2022$3,326+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964