Skip to content

190 Cortney CourtBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2010

Property Information

Block271
Lot22.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,612
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
29%
Improvement Value:$301,200
71%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+10.4%
2024$5,782+8.7%
2023$5,319+1.3%
2022$5,249+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5766, Page 232

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5568, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1989