Skip to content

204 Seventh StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block272.01
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,794
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
34%
Improvement Value:$219,400
66%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,054+9.1%
2024$4,632+8.7%
2023$4,261+1.3%
2022$4,205+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13424, Page 19

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4860, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1972