Skip to content

309 Eighth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block272.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,451
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
39%
Improvement Value:$175,900
61%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+12.0%
2024$3,886+8.7%
2023$3,575+1.3%
2022$3,528+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 16646, Page 1957Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 16639, Page 1683Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 11598, Page 1911

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5498, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1972