Skip to content

301 Pat RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Apr 19, 2012

Property Information

Block272.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,602
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
38%
Improvement Value:$187,200
62%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,590+12.1%
2024$4,095+8.7%
2023$3,768+1.3%
2022$3,718+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 15185, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1972