Skip to content

117 Whippany RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block272.04
Lot314
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,949
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
29%
Improvement Value:$281,100
71%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,724+19.7%
2024$4,782+9.2%
2023$4,379+1.4%
2022$4,318+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972