Skip to content

400 Seventh StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block272.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$247,300
68%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,497+13.4%
2024$4,846+8.7%
2023$4,458+1.3%
2022$4,399+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,872DeedBook 18143, Page 449Recorded11/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972