Skip to content

307 Tuscarora AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Apr 7, 1993

Property Information

Block272.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,666
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
35%
Improvement Value:$213,400
65%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+11.3%
2024$4,430+8.7%
2023$4,075+1.3%
2022$4,022+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 5057, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1972