Skip to content

381 Tuscarora AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block272.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
43%
Improvement Value:$188,500
57%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,004+8.8%
2024$4,600+8.7%
2023$4,231+1.3%
2022$4,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 13280, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 1972